Sztandar

Sztandar szkoły

sztandar_rewers.jpg1 września 1975 r. na mocy rozporządzenia Kuratora Okręgu Szkolnego Poznańskiego z dnia 30 maja 1975 r. powstaje Zespół Szkół Zawodowych w Czarnkowie przy ulicy Chodzieskiej 11, w skład którego weszły: Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca. Był to bardzo ważny moment w historii szkoły, ponieważ już w 1976 roku szkoła otrzymała sztandar i imię Józefa Nojego. Ten pierwszy sztandar szkoły do dzisiaj przechowywany jest z należytym szacunkiem w szkolnej Izbie Pamięci Józefa Nojego.sztandar_awers.jpg

W wyniku przemian w oświacie 1 września 2002 roku Zespół Szkół Zawodowych zmienia nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego. 23 stycznia 2003 roku szkoła przyjmuje nowy sztandar i ma nadaną odznakę Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego.

Sztandar szkoły jest dla społeczności szkolnej symbolem Ojczyzny, historii, państwowości, najbliższego regionu. Jest otoczony należnym mu szacunkiem. Wszystkie uroczystości i te szkolne i te powiatowe, czy regionalne z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania i szacunku. Dlatego w poczcie sztandarowym są uczniowie o nienagannej postawie i godni tego zaszczytu.

Insygnia pocztu sztandarowego:

• biało - czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone białym kolorem w stronę kołnierza, spięte na wysokości lewego biodra,
  • białe rękawiczki.

Ubiór pocztu sztandarowego:

• ciemny garnitur, biała koszula, krawat,
  • gdy uroczystości z udziałem pocztu odbywają się na zewnątrz budynku w trudnych warunkach pogodowych dopuszczalny jest inny taktowny strój: płaszcz ciemny,
  • w przypadku, gdy poczet uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar zostaje udekorowany czarnym kirem.

Udział sztandaru w uroczystościach:

• rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
  •  uroczystości rocznicowe: Konstytucji 3 maja i Odzyskania Niepodległości,
  • ceremonia ślubowania klas pierwszych,
  •  ceremonia ślubowania klas kończących szkołę,
  • uroczyste msze św.,
  • ceremonia przekazania i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego,
  • uroczyste obchody w szkołach np.: Dzień Patrona,
  • uroczystości okolicznościowe lub rocznicowe,
  • uroczystości nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych w państwie i regionie:
    • 1 września agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę,
    • 17 września agresja Rosji Sowieckiej,
    • 27 grudnia wybuch Powstania Wielkopolskiego,
    • 28 czerwca Poznański Czerwiec 1956 roku.

Najważniejsze symbole szkoły:

• godło szkoły - logo, jest znakiem rozpoznawczym szkoły. Eksponowane jest podczas uroczystości, na dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych szkoły, identyfikatorach,
  • sztandar szkoły - składa się z tkaniny obszytej złotą frędzlą. Prawa strona jest w barwach narodowych z godłem państwowym. Na lewej stronie znajduje się napis z nazwą i imieniem szkoły.

interklasa