blank

Powrót z „ nieludzkiej ziemi”- wspomnienia pana Aleksandra Dowgiałło Wierbila

losy sybirakow„A dziś — zapytaj mewy lecącej z Sybiru, 
Ilu w kopalniach jęczy? a ilu wyrżnięto? 
A ilu przedzierżgniono w zdrajców i skalano? 
A wszystkich nas łańcuchem z trupem powiązano, 
Bo ta ziemia jest trupem…” Juliusz Słowacki „ Kordian”

 

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego poprzez lekcje „żywej historii" z uczestnictwem Sybiraka pana Aleksandra Dowgiałło Wierbila, poznała historię deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu. Wśród wielu represji, jakich dopuścili się Sowieci wobec obywateli polskich, znalazły się przeprowadzone masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR. Pierwsza masowa wywózka naszych rodaków zamieszkujących polskie Kresy  rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. i objęła ponad 220 tysięcy osób . Takich wielkich deportacji było w sumie cztery.  Sowieci zesłali - głównie na Syberię -  około 1,5 miliona Polaków. Wielu z nich już nigdy nie powróciło do kraju, a ich potomkowie żyją do dzisiaj na obczyźnie. Ci, którym udało się powrócić z „nieludzkiej ziemi” dają świadectwo o życiu Sybiraków.


Taki los spotkał pana Aleksandra Dowgiałło Wierbila, który przebywał na Syberii do 1955r. Deportacja, pobyt na zesłaniu miały dominujący wpływ na jego dalszy los i życie rodziny. Sybirak chcąc dać świadectwo prawdy podzielił się z młodym pokoleniem swoimi przeżyciami. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała relacji świadka historii, który uświadomił im jaki ciężki los dotknął Polaków wywiezionych i zmuszanych do pracy ponad siły. Pan Aleksander Dowggiałło Wierbil jest nadal aktywnym członkiem Związku Sybiraków, który nawiązuje do zesłańczej przeszłości i martyrologii narodu, jak również do wkładu polskiej inteligencji w kulturę i cywilizację Syberii. Pan Aleksander Dowgiałło Wierbil jest zapraszany do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego każdego roku w rocznicę deportacji Polaków, aby zachować pamięć oraz rozbudzać wśród młodzieży zainteresowanie historią. Serdecznie dziękujemy za „żywą lekcje historii” podczas spotkania z młodym pokoleniem.                                                                                                                                                                                                                                                          

Nauczyciele bibliotekarze

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information