blank

XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

18 pow konk ortPorozumiewanie się w języku ojczystym to zdolność wyrażania i interpretowania pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii w mowie i piśmie oraz językowej interakcji w odpowiedniej i kreatywnej formie w pełnym zakresie kontekstów społecznych i kulturowych – w edukacji i szkoleniu, pracy, domu i czasie wolnym.

(Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.)

15 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza ortografii powiatu czarnkowsko‑trzcianeckiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Już tradycją stało się, że konkurs odbywa się przy wsparciu budżetu Starostwa Powiatu Czarnkowsko‑Trzcianeckiego oraz przychylności Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. Tegoroczne spotkanie zaszczycili swą obecnością: wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki – pan Jacek Klimaszewski, Naczelnik Wydziału Edukacji – pan Ryszard Jabłonowski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego – pan Jan Palacz, nauczyciele języka polskiego oraz uczniowie – uczestnicy konkursu. Na „Górkę” przybyło 29 uczniów – reprezentantów 10 szkół ponadgimnazjalnych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego ( z ZSP w Czarnkowie, LO w Czarnkowie, LO w Trzciance, ZSL w Goraju, ZS w Krzyżu, ZSP w Trzciance, ZST w Trzciance oraz ZS w Wieleniu, Edukacja Lubasz, PZS w Czarnkowie).

Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy o języku ojczystym, o jego kulturze, dbałość o nienaganną poprawność polszczyzny, rozwijanie zainteresowań uczniów, zachęcanie do współzawodnictwa, rywalizacji.

Najlepsi, w zakresie ortografii, uczniowie pisali dyktando przygotowane przez Elżbietę Aniołę (nauczyciela doradcę metodycznego języka polskiego) oraz uczestniczyli w prelekcji na temat: Gramatyka i ortografia dawniej i dziś. Zajęcia edukacyjne udowodniły, że język ojczysty jest dobrem każdego narodu, jest wyróżnikiem tożsamości, narodową skarbnicą kultury. Treść dyktanda była związana z czasami międzywojennymi. Pewien bajarz opowiadał historię o II Rzeczypospolitej, historię polskiego złotego.

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Ryszard Szydełko (ZS Krzyż Wlkp.), Katarzyna Geremek (ZSP Czarnków), Ewa Kowalska (LO Trzcianka), Hanna Kolonista-Kujawska (ZSP Trzcianka), Justyna Łopatko (ZSP Czarnków, Kamila Szymczak (Edukacja Lubasz).

Dyktando pozwoliło wyłonić laureatów poprawnej pisowni. Mistrzem ortografii w roku 2018 została uczennica Maria Willam z Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance; tytuł I wicemistrza zdobyła Julia Biskup z Liceum Ogólnokształcacego w Czarnkowie; natomiast tytuł II wicemistrza otrzymał Jakub Grudziński z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia, które otrzymali: Jakub Rolnik z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Anna Skowron z Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.

Laureaci zmagań ortograficznych nagrodzeni zostali dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

Starostwu Powiatowemu oraz Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie za przychylność, pomoc i wsparcie w organizacji XVIII Powiatowego Konkursu Ortograficznego serdecznie dziękujemy. Natomiast uczestnikom, którzy nie zostali wyróżnieni, nie zostali mistrzami, niech pozostaną miłe wspomnienia, smak dobrego ciastka i, zapewne, marzenia o kolejnym konkursie za rok.

Elżbieta Anioła

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information