Rozdanie nagród w konkursie Józef Noji patriota i sportowiec

noji konkurs biblioteka1 marca 2018 r. zwycięzcy konkursu: Wiktoria Piontek, Mateusz Wargin, Tomasz Cierpicki, Kacper Libera i Natalia Wypusz otrzymali atrakcyjne nagrody, które wręczyły panie Anna Zalewska - wicedyrektor szkoły oraz Anna Konieczka kierownik Szkolnego Centrum Informacyjnego odpowiedzialna za pracę biblioteki.

Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy z okazji 75 rocznicy śmierci Józefa Nojego, który został rozstrzelany 15 lutego 1943 roku w Auschwitz. Każdego roku młodzież ma okazję poznać życie oraz postawę sportowca i patrioty, któremu dwukrotnie zaproponowano podpisanie niemieckiej listy narodowościowej tzw. volkslisty oferując dobrze płatne stanowisko i związane z tym przywileje. Józef Noji dwukrotnie odmówił tym propozycjom, a konsekwencją tej decyzji była śmierć. Dzisiaj możemy się zastanawiać czy w chwili zagrożenia postąpilibyśmy tak samo jak Józef Noji? Odpowiedzią mogą być słowa Wisławy Szymborskiej "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" bowiem najgłębsze właściwości naszej natury są zazwyczaj głęboko ukryte, ujawniając się dopiero w sytuacjach ekstremalnych. Podziwiamy więc naszego patrona za jego godne zachowanie.

Nauczyciele bibliotekarze