Spotkanie z pracodawcami

spotkanie z pracodawcami 2017O współpracy szkół z zakładami pracy mówi się od lat, o kształceniu dualnym także: pytanie brzmi jednak, czy obie strony szkoła i pracodawcy, są rzeczywiście na to gotowi.? Właśnie na ten temat dyskutowali pracodawcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego współpracujący z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie na listopadowym spotkaniu. Jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskaliśmy, ale aby na rynek pracy trafili uczniowie o umiejętnościach oczekiwanych przez lokalne przedsiębiorstwa, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia przyszłych pracowników.

Pierwsza część spotkania dotyczyła prezentacji nowych programów nauczania w Branżowej Szkole I Stopnia oraz sposobu realizacji  zajęć praktycznych zgodnie z tymi programami. Przedstawione zostały także wyniki i analiza egzaminów z kwalifikacji w zawodach.

Druga część spotkania poświęcona była kształceniu praktycznemu w szkołach we współpracy z zakładami pracy. Dyskutowano w jaki sposób sprawdzić efekty kształcenia na poszczególnych etapach nauki. Pracodawcy zaproponowali, że po analizie nowych programów nauczania przedstawią  rozwiązania, które będą uwzględniały specyfikę poszczególnych zakładów pracy.

Izabela Grun

Małgorzata Wylegała