blank

„Górka” na lekcji historii z wojewodą wielkopolskim

Lekcja historii Fort VIICzworo uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie uczestniczyło w III lekcji historii organizowanej przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Instytut Pamięci Narodowej.

7 listopada 2017 r. czwórka uczniów szkoły: Wiktoria Spychała, Jakub Golik, Marek Kamiński i Przemysław Kledzik wraz z historykiem Anną Zalewską wybrali się do Fortu VII – Muzeum w Poznaniu na nietypową, ale jakże przejmującą lekcje historii, pt. "Operacja Tannenberg. Zagłada wielkopolskich elit w latach 1939-1940 ". Fort VII wybudowany w 1880 roku początkowo służył jako więzienie, w 1939 niemieccy żołnierze przebudowali go na obóz koncentracyjny, którym zarządzał Wermacht. Na początku wycieczki wszyscy zgromadzeni uczniowie wybrali się pod "ścianę śmierci" gdzie rozstrzeliwano oddanych ojczyźnie społeczników, lekarzy, nauczycieli, adwokatów i zapalili im w hołdzie znicze.


W murze można było zauważyć ślady po kulach. Następnie wszyscy udaliśmy się do sali, ·w której wyświetlono nam relacje osób żyjących w tamtych czasach oraz krótką prezentację Operacji Tanennberg – zagładzie polskich elit, na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Wykład uzmysłowił nam ogrom cierpień, jakie musieli przejść nasi dziadowie z rąk niemieckich oprawców.  Tutaj dowiedzieliśmy się, że Fort VII był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich, gdzie testowano metody eksterminacji narodu polskiego. To w bunkrze 17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach i oddziału szpitala z ulicy Grobla w Poznaniu. Powiedziano nam również, że w okresie od października 1939 do końca roku zginęło wówczas ok 40 tys. osób – przedstawicieli polskich elit. Na koniec zostało zwiedzanie Fortu z przewodnikiem
i zobaczenie na własne oczy tego tragicznego miejsca. Wszyscy mogli zobaczyć m.in. tzw. "dzwon" czy "schody śmierci". W jednym z pomieszczeń zaznaczono biało - czerwonymi ramkami podpisy więźniów na cegłach. Tamtejsze muzeum posiada bogaty zbiór korespondencji obozowej, rysunki, fotografie, dokumenty osobiste więźniów, dokumenty wystawiane przez niemieckie władze okupacyjne oraz przedmioty codziennego użytku. Oprócz tego w Forcie po raz pierwszy testowano komory gazowe, cyklon B, działała na maksymalnych obrotach gilotyna… Fort VII to miejsce z bardzo smutną historią, lecz jest to miejsce, które warto zobaczyć ze względu na pamięć dla niewinnie przetrzymywanych, torturowanych i zabijanych tam osób. Uważamy, że każdy Wielkopolanin pewien znać chociaż kawałek tej historii.

Wiktoria

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
chrzest 966
 bip logo
odkrywcy talentow
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information