Yvette z Madagaskaru dziękuje za DAR SERCA

in my villageBogatym nie jest ten, kto posiada,

ale ten, kto zdolny jest dawać.

Jan Paweł II

Niedziela Misyjna (22.10.2017) i następujący po niej Tydzień Misyjny były okazją do większego zainteresowania misjami i zaangażowania w pomoc potrzebującym. Życie dzieci w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej niczym nie przypomina tego w Europie. Mieszkają w blaszanym budynku bez prądu i wody pitnej. Wysyłane są do pracy zarobkowej w fabrykach lub pomagają na polu. Szyją ubrania, robią klapki, pasą kozy, zbierają ryż.

Od najmłodszych lat pomagają w domu, starając się dobrze wypełniać obowiązki, które muszą pogodzić z nauką. My możemy zmienić ich los, zapewnić ubranie, jedzenie, lekarstwa.
W pomoc misjom można zaangażować się przez cały rok, na przykład poprzez włączenie się w inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych, jak: Żywy Różaniec dla Misji, wolontariat misyjny, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Misyjne Apostolstwo Chorych czy też akcję Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Nie musimy daleko szukać bowiem przy parafii pw. Św. Marii Magdaleny od 2008r. działa Koło Misyjne, które zostało założone przez ks. Tomasza Marciniaka. Obecny opiekun ks. Jakub Drosik spotyka się z członkami Koła Misyjnego raz w miesiącu na nabożeństwie misyjnym, po którym uczestnicy czytają prasę, oglądają filmy z misji, utrzymują korespondencję z misjonarzami, wspierają ogólnopolskie akcje. W tym roku zorganizowali pomoc dla rodziny Yvette z Madagaskaru. Yvette mieszka wraz z mamą i szóstką rodzeństwa w małej wiosce w południowo-wschodniej części wyspy.
W 2016r. przyjechała do Polski jako wolontariuszka na Światowe Dni Młodzieży i kilka dni gościła w Czarnkowie. W kwietniu napisała e-mail, w którym poprosiła o pomoc. Na ten apel chętnie odpowiedzieli parafianie i społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego, gdzie zorganizowano dla Yvette Kiermasz Misyjny. Wydarzenie przygotowała Biblioteka Szkolna i Szkolne Koło Caritas.

Hanna Gadzińska i Aleksandra Marcińczak