blank

Poznaj, stetraj i spucnij Rogala Świętomarcińskiego, czyli mele i szczuny z grupy Słowo i gest w Rogalowym Muzeum Poznania i escepe room

escape roomUczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, należący do grupy „Słowo i gest”, działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance oraz ich koleżanki i koledzy z klas 3 THB, 2 LE i 1 LŻ 24 października 2017r. spędzili dzień w Poznaniu. Pierwszym miejscem, w którym młodzież miała się dobrze bawić, był – tak popularny ostatnio – escepe room. Miała być dobra zabawa, a było rozczarowanie. Organizatorzy escepe room nie zadbali o wiele podstawowych rzeczy. Połamane kluczyki, którymi nie można było nic otworzyć, za ciasne kajdanki, które pozostawiały mocny ślad na nadgarstku, niesprawne krótkofalówki, które uniemożliwiały uzyskanie podpowiedzi – to wystarczyło, żeby zepsuć zabawę. A do tego obskurne pomieszczenie! Jednym słowem – brak profesjonalizmu!

Na szczęście zajęcia w Rogalowym Muzeum Poznania były wspaniałą rekompensatą za nieudany pobyt w escepe room.

W niezwykle interesujący sposób opowiedziane historia św. Marcina i legenda związana

z Rogalem Świętomarcińskim, zapoznanie z jego składnikami i recepturą, dzieje zabytkowej, 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na całym Starym Rynku, w której mieści się Muzeum przykuły niekłamaną uwagę uczniów. A potem do dzieła! Uczestniczenie w przygotowaniu rogali, pomaganie Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Ponadto żywiołowa rozmowa z młodzieżą o gwarze poznańskiej i gwarą poznańską sprawiła, że zajęcia były niewątpliwie atrakcyjną lekcją muzealną, dotyczącą naszej „małej ojczyzny”. A na koniec deser! I to dosłownie. Degustacja Rogala Świętomarcińskiego, dziś mającego status Chronionego Oznaczenia Geograficznego, co oznacza, że może powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury. Fantastyczna i przepyszna lekcja historii i tradycji!

Mirosława Kunysz

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
chrzest 966
 bip logo
odkrywcy talentow
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information