„Powtórka przed…”

powtorka przed25-26 września 2017 po raz kolejny młodzież z ZSP im. J. Nojego wzięła udział w zajęciach otwartych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski. „Powtórka przed…” czyli XI Spotkania z historii zorganizowanych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w murach Collegium Historicum.

Zasadniczym celem organizatorów była próba rekapitulacji wiedzy historycznej na kilka miesięcy przed egzaminami dojrzałości, jak również promowanie historii jako ważnej nauki budującej pamięć i tradycję zbiorową. Wykłady prowadzone przez historyków specjalizujących się w danym okresie dziejów, jak i zajęcia warsztatowe kształcące umiejętność pracy z szeroko rozumianym materiałem źródłowym zostały skoncentrowane wokół jednego tematu wiodącego „Wybitne postacie w dziejach”.

Kiedy część uczniów brała udział w zajęciach otwartych na uczelni, druga grupa podążała szlakiem Powstańców Wielkopolskich. U źródeł wydarzeń, które miały wpływ na przyłączenie Wielkopolski do państwa polskiego, przewodnik Pan Paweł Olszewski przybliżył młodzieży postacie, które odegrały kluczową rolę w historii Poznania i Polski. Po 99 latach uczniowie stali w tych samych miejscach, gdzie do wiwatujących Polaków przemawiał Ignacy Paderewski oraz poniósł śmierć pierwszy bohater zwycięskiego zrywu z 1918r. Franciszek Ratajczak.

Dwudniowy wyjazd był dla młodzieży żywą lekcją historii.

Hanna Gadzińska, Aleksandra Modrzyńska