blank

Podsumowaniu projektu „Poznajemy dualny system kształcenia” na „Górce”

erasmus podumowanie22 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie podsumowano działania w ramach programu ERASMUS +, który zapewnienia krajom biorącym udział w przedsięwzięciu wsparcie w dziedzinie wykorzystania zasobów społecznych, jak również propagowania idei kształcenia ustawicznego.

W spotkaniu uczestniczyli: Tadeusz Teterus- Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, Wioleta Zarzeczna- starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Jacek Klimaszewski- Wicestarosta Czarnkowsko- Trzcianecki, Krzysztof Antkowiak- prezes Zarządu Gospodarczego Powiatu Czarnkowsko- Trzcianeckiego, Krystyna Wawrzyniak- dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Łukasz Ozorkiewicz- dyrektor zakładu STEICO, Jan Polcyn- prezes zarządu firmy DORA METAL, Edmund Pilawski- prezes zarządu firmy PLASTMET, Tomasza Sikora- prezes zarządu firmy PLASTMET, Tomasz Jóźwiński- dyrektor firmy SEAKING POLAND LTD, Włodzimierz Dębowski- prezes zarządu firmy MEBLOMOR, Anna Kostuszyńska- dyrektor ds. marketingu firmy KOMAT, dyrektorzy jednostek powiatowych, doradcy metodyczni, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie szkoły.

Podczas konferencji Jan Palacz, dyrektor szkoły, omówił zmiany w kształceniu zawodowym, pani Monika Mieloch-Sobczyńska oraz pani Lucyna Urbaniak-Pielka przedstawiły działania szkoły w ramach projektu Erasmus+ oraz przewodnik kształcenia dualnego.

W trakcie spotkania goście mogli obserwować pracę uczniów kształcących się w systemie dualnym w zawodzie stolarz w klasie patronackiej firmy STEICO. Uczniowie pod czujnym okiem opiekunów wykonali konstrukcję szkieletową 2V.

Projekt, którego beneficjentami są Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, lokalni pracodawcy, jest przedsięwzięciem przynoszącym korzyści wszystkim jego uczestnikom. Dualny system kształcenia dostarcza uczniowi wiedzy teoretycznej, jednocześnie zapewniając bezpośredni kontakt z rynkiem pracy. Uczeń kształci się w określonym zawodzie, specjalności czy kwalifikacji. Pracodawca przygotowuje ucznia, który rozwijając swoje umiejętności, będzie pracownikiem kompetentnym, wpływającym na jakość świadczonych przez zakład usług.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa moderowana przez pana dyrektora Jana Palacza. Uczestnicy podkreślali , że kształcenie dualne pozwala m.in. na przygotowanie pracownika świadomego sposobu funkcjonowania firmy oraz znającego specyfikę branży. Podkreślono

istotną rolę doradztwa zawodowego w wyborach edukacyjnych młodych ludzi. Dzięki działalności doradcy zawodowego decyzje edukacyjne i zawodowe dla młodego pokolenia są bardziej świadome i trafne oraz poszerzają perspektywy edukacyjne i zawodowe. Zyskują na tym również pracodawcy, ponieważ zwiększa się szansa na znalezienie odpowiednio przygotowanych kandydatów, bardziej świadomych potrzeb rynku pracy.

Uczestnicy dyskusji określili kształcenie w systemie dualnym jako dające szansę zwiększenia zatrudnienia ludzi młodych i ograniczenia negatywnych gospodarczych i społecznych skutków bezrobocia. Jest to pożądany kierunek zmian.

Anna Konieczka

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information