XIII POWIATOWY TURNIEJ PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

pomoc przedmedyczna konkDnia 30 maja 2017 roku uczniowie Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie wzięli udział w XIII POWIATOWYM TURNIEJU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POWIATU CZARNKOWSKO-TRZCIANECKIEGO, który był realizowany w ramach „Programu Promocji Zdrowia w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim na 2017 r.” Gospodarzem tegorocznego Turnieju był Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju we współpracy z Wydziałem Promocji, Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Czarnkowie. Patronat nad Turniejem objął Starosta Czarnkowsko- Trzcianecki, pan mgr Tadeusz Teterus.

Turniej miał charakter jednoetapowy, dwuczęściowy (teoretyczny i praktyczny). Celem Turnieju było przede wszystkim propagowanie wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowanie świadomości w zakresie aktywnego niesienia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnych wypadków i zdarzeń. W imprezie udział wzięło 10 szkół.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowała 3 osobowa drużyna wyłoniona w szkolnym konkursie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, tj.: Agnieszka Szefer - 3 LG, Karol Brzeziński – 2 TIL oraz Szymon Buśko – 2 TEK pod opieką pani Lucyny Urbaniak-Pielka.

Przypadkowe urazy przeważnie nie są ciężkie i zwykle można je zwalczać za pomocą prostych technik udzielania pierwszej pomocy. Każdy powinien być jednak przygotowany na możliwość zdarzenia się poważniejszego wypadku, wymagającego udzielenia niezbędnej pomocy przedmedycznej. Dlatego też sprawą zasadniczą jest dokładne i szybkie podjęcie koniecznych działań, co wymaga dobrej oceny sytuacji i zdrowego rozsądku. Tym właśnie charakteryzują się uczniowie „Górki”. Umiejętność współpracy w grupie i zdecydowanie w działaniu pomogły im stanąć na podium i zająć II miejsce w powiecie.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe dla szkół, nagrody indywidualne dla członków zespołów oraz dyplomy.

Agnieszce, Karolowi oraz Szymonowi gratulujemy uzyskanych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Lucyna Urbaniak-Pielka.