blank

SZKOLENIE Z ERASMUS+

szkolenie erasmusW ostatnim tygodniu kwietnia kolejna grupa nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie odbyła pięciodniowe szkolenie z Job Schadowingu w Mainz w Moguncji. Realizując założenia projektowe, kompletowali oni informacje dotyczące dualnego systemu kształcenia. Cenne informacje uzyskane w trakcie szkolenia, pozwolą na efektywniejszą pracę z uczniami nad kształtowaniem postaw oraz motywacji na ścieżkach kariery zawodowej.

Wzorem poprzedniej mobilności, nauczyciele mieli okazję uzyskać informacje od trzech partnerów odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe: dyrekcji i nauczycieli z partnerskiej szkoły BBS III w Mainz, pracodawców oraz kierownictwa kształcenia zawodowego w IHK (Izba Handlowa).

System dualny polega na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym lub formach pozaszkolnych. Zakłada połączenie praktyki z nauką teoretyczną . Instytucje odpowiedzialne za tę realizacjęściśle współpracują za sobą, wymieniając informacje o kształcących się uczniach.

W czasie wizyty nauczyciele odbyli ciekawe i pouczające spotkania z pracodawcami. Jedną
z firm było rodzinne przedsiębiorstwo kształcące uczniów między innymi w zawodzie cieśla. Właściciel z dużym zaangażowaniem wyjaśnił, jakie kompetencje powinien posiadać pracodawca, aby mógł przygotowywać uczniów do pracy w zawodzie oraz jakie są jego kryteria doboru przyszłych uczniów. W innej firmie, zatrudniającej około siedemdziesięciu pracowników, nauczyciele również uzyskali wyczerpujące informacje na interesujące tematy.

Mainz przywitało uczestników programu Erasmus+ piękną, słoneczną pogodą, dlatego poza obfitym programem szkoleniowym, udało się też zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Mainz
i Wiesbaden. Nauczyciele odwiedzili między innymi: Muzeum Gutenberga, katedrę   katolicką pw. św. Marcina i Stefana, kościół św. Szczepana  z witrażami Marca Chagalla, dom uzdrowiskowy, w którym obecnie mieści się kasyno oraz stare miasto w obu miejscowościach.

To była bardzo ciekawa, pouczająca i pełna atrakcji podróż. Zdobytą wiedzą w zakresie kształcenia dualnego oraz doświadczeniem zachodnich sąsiadów, uczestnicy programu Erasmus+ zechcą się podzielić w czasie konferencji, która niebawem zostanie zorganizowana.

Uczestnicy wyjazdu

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information