Sukces w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości

owitBlisko 20–letnią tradycją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych jest udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Jak co roku, uczniowie szkoły i Centrum Edukacji Zawodowej biorą udział w tych zmaganiach i odnoszą sukcesy.

25 kwietnia 2017 roku po wieloetapowych zmaganiach uczniowie szkoły uplasowali się na II miejscu w klasyfikacji drużynowej, a w klasyfikacji indywidualnej na III i IV miejscu tej elitarnej Olimpiady. Nasi bohaterowie stanowią drużynę, która nie miała sobie równych. Warto dodać, że uczniowie od sześciu lat zajmują czołowe miejsca w etapie okręgowym i centralnym tych zmagań, reprezentując nasz okręg w finałach olimpiady. Tegorocznymi reprezentantami szkoły byli uczniowie: Dominik Dziabas, Stanisława Graś, Ireneusz Magdziarz i Milena Szymkowiak, a ich opiekunem był nauczyciel Artur Kopka.

Naszymi bohaterami okazali się – przyszła ekonomistka Milena Szymkowiak z klasy 2 TEK i przyszły mechatronik Dominik Dziabas z klasy 3 M4. Po trzech etapach olimpiady Milena uplasowała się na trzecim, a Dominik na czwartym miejscu. Zgodnie z regulaminem tej olimpiady Milena będzie naszą reprezentantką na szczeblu centralnym Olimpiady w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zmagania te odbędą się w czerwcu. Poza dyplomami i gratulacjami nasi zwycięzcy otrzymali inne cenne nagrody, m.in.: sprzęt audio i nagrody książkowe. Zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 28 czerwca 2013, są zwolnieni z etapów pisemnych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danych zawodach. Ponadto finaliści i laureaci przyjmowani są na pierwszy rok studiów z pominięciem postępowań kwalifikacyjnych. Uczniowie nie po raz drugi, a siódmy będą reprezentować naszą szkołę i okręg wielkopolski w finale ogólnopolskim.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości organizowana jest 49 lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie. W ramach ministerialnych zmian od trzech lat olimpiada zmieniła nazwę i strukturę. Ma ona charakter interdyscyplinarny oraz naukowo - techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom sukcesów, dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Centrum Edukacji Zawodowej. Życząc dalszych sukcesów, trzymamy kciuki, czekając na zmagania ogólnopolskie. Opiekun oraz uczniowie składają także podziękowanie za wsparcie i pomoc dla dyrekcji i kierownictwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie.

ak