blank

Astronomiczna prelekcja ze Sławomirem Matzem w Tarnówku

Projekt “Gwiazdy w dłoniach” to szereg spotkań astronomicznych, które odbywam między innymi w pobliskich przedszkolach. Dnia 4 kwietnia 2017 roku w odpowiedzi na otrzymane zaproszenie odwiedziłem dzieci z publicznego przedszkola “Baśniowa Kraina” w Tarnówku, którym opowiadałem o poszczególnych aspektach mojej pasji.

Prelekcja rozpoczęła się od przedstawienia dzieciom mojej osoby. Zdradziłem im kim jestem, i jak zaczęła się moja przygoda z pasją. Następnie przeszliśmy do pokazu planet, które wchodzą w skład Układu Słonecznego. Dzieci w wielu przypadkach doskonale orientowały się w ich wyglądzie i precyzyjnie potrafiły odpowiedzieć na pytania o ich nazwy.

Niebywałym zaskoczeniem dla przedszkolaków było słuchowisko pt. “dźwięki poszczególnych planet”. Wiele z nich brzmieniem zahaczało o horror, lecz mimo wszystko żaden z małych słuchaczy nie odczuwał większego strachu. Następnym słuchowiskiem, podczas którego zadaniem dzieci było poruszanie się według tego co słyszą były dźwięki pulsara. Niektóre z nich przypominały tykanie zegara stąd też było to idealne ćwiczenie sprawdzające poczucie rytmu u przedszkolaków.

Na odchodne wszyscy korzystając z teleskopu GSO 8”, którego zabrałem ze sobą spojrzeliśmy w kierunku Słońca. Dzieci miały możliwość dostrzeżenia wyjątkowego obrazu plam słonecznych, które z pewnością utkwią w ich pamięci na dłuższy czas.

Sławomir Matz

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information