Od Charliego Chaplina do...

od chaplina doGrupa „Słowo i gest” działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance, a skupiająca uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie przygotowała i przedstawiła na zajęciach kilka prezentacji multimedialnych, dotyczących historii kina oraz wybitnych indywidualności X muzy. Młodzi ludzie, oglądając film, nie zastanawiają się nad tym, kiedy kino powstało; można by pomyśleć, że jako dziedzina sztuki istniało od zawsze. Tymczasem pierwszy film w dziejach kinematografii pokazano publicznie dopiero w 1895r. i trwał on 1 minutę!!! I co tu dużo mówić, od tego momentu do „Gwiezdnych wojen” czy „La La Land” film czekała bardzo, ale to bardzo długa droga. Uczniowie podzielili się też informacjami na temat wybitnych aktorów, tych z filmu niemego, jak i tych bardzo współczesnych; można ująć to tak: od Charliego Chaplina do Emmy Stone. A po zajęciach (tak na dobre rozpoczęcie wiosny) zadanie domowe – obejrzeć wybitny film, np. „Dyktatora” z Ch. Chaplinem.

Mirosława Kunysz