blank

Pracodawcy dyskutowali o kształceniu i rynku pracy

spotk z pracodawcamiRanga szkolnictwa zawodowego rośnie, a uczniowie coraz częściej dokonują wyboru szkoły dającej konkretny zawód. Aby na rynek pracy trafiali fachowcy o umiejętnościach i profesjach, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia przyszłych pracowników. To główne wnioski ze spotkania z pracodawcami, które odbyło się 29 marca 2017 br. Organizatorami spotkania był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie.

Pierwsza część spotkania dotyczyła zmian, które nastąpią w związku z podpisaniem rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. Wejdzie ono w życie 1 września 2017 r. Podstawy programowe w zawodach określone w podpisanym rozporządzeniu stosowane będą w klasach pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia. I to była jedna z najważniejszych informacji dla pracodawców. Nowa szkoła, nowe programy nauczania i nowe wyzwania. Przedstawione zostały także wyniki egzaminów z kwalifikacji w zawodach. Dyskutowano o frekwencji uczniów na zajęciach szkolnych i motywacji uczniów do osiągania lepszych wyników i uzyskiwania wyższych kompetencji.

Druga część spotkania poświęcona była kształceniu praktycznemu w szkołach we współpracy z zakładami pracy. Tu głos zabrali przedstawiciele  zakładów pracy, podkreślając, że w ich firmach funkcjonuje strategia pozyskiwania młodych i zatrzymania pracujących już pracowników, w myśl zasady, że kompetentni pracownicy stanowią o obliczu i wynikach przedsiębiorstwa. Dyskutowano także o utworzeniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych kolejnej klasy patronackiej, przy współudziale kilku zakładów pracy. Byłoby to nowum w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, ale czarnkowska ,,Górka” lubi nowe wyzwania.

Izabela Grun
Małgorzata Wylegała

                                                                                             

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information