blank

XVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

 

konkurs ortNajmniej-bo znaną rzeczą, lub znaną najbłędniej,

Bywa słowo. Nałóg je codzienny podrzędni

I rozlewa jak wodę tak, że nie ma chwili

Na globie, w której nic by ludzie nie mówili (…)

(…)słowo brzmi ciągle i ciągle jest w ruchu,

Bardziej niż światłość jego promieniąca w duchu (…)

Cyprian Kamil Norwid, Rzecz o wolności słowa

20 marca 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego odbył się XVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza ortografii powiatu czarnkowsko‑trzcianeckiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Już tradycją stało się, że konkurs odbywa się przy wsparciu budżetu Starostwa Powiatu Czarnkowsko‑Trzcianeckiego oraz przychylności Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. Tegoroczne spotkanie zaszczycili swą obecnością: starosta czarnkowsko-trzcianecki – pan Tadeusz Teterus, wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki – pan Jacek Klimaszewski, Naczelnik Wydziału Edukacji – pan Ryszard Jabłonowski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego – pan Jan Palacz, kierownik centrum informacji w ZSP im. Józefa Nojego – pani Anna Konieczka, nauczyciele języka polskiego oraz uczniowie – uczestnicy konkursu.

Na „Górkę” przybyło 29 uczniów – reprezentantów 10 szkół ponadgimnazjalnych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego ( z ZSP w Czarnkowie, LO w Czarnkowie, LO w Trzciance, ZSL w Goraju, ZS w Krzyżu, ZSP w Trzciance, ZST w Trzciance, PZS w Czarnkowie, ZS w Wieleniu oraz z Edukacji Lubasz). Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy o języku ojczystym, o jego kulturze, dbałość o nienaganną poprawność polszczyzny, rozwijanie zainteresowań uczniów, zachęcanie do współzawodnictwa, rywalizacji.

Najlepsi, w zakresie ortografii, uczniowie pisali dyktando przygotowane przez Elżbietę Aniołę (nauczyciela doradcę metodycznego języka polskiego) oraz uczestniczyli w zajęciach otwartych na temat: Ortograficzne szczegóły. Co wiem, czego nie wiem. Zajęcia edukacyjne udowodniły, że język ojczysty jest dobrem wszelakim, jest wyróżnikiem tożsamości narodowej, jest wyróżnikiem osobowości. W Zaleceniach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie pojawia się bardzo rzeczowe stwierdzenie, dotyczące komunikacji w języku ojczystym: Porozumiewanie się w języku ojczystym to zdolność wyrażania i interpretowania pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii w mowie i piśmie oraz językowej interakcji w odpowiedniej i kreatywnej formie w pełnym zakresie kontekstów społecznych i kulturowych – w edukacji i szkoleniu, pracy, domu i czasie wolnym.

Treść dyktanda dotyczyła chimerycznego wokalisty otoczonego przez watahę quasi-fanek, rozdającego autografy wyglądające jak bohomazy i spoglądającego spode łba na dziewczęcą hałastrę …

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Katarzyna Geremek (ZSP Czarnków), Małgorzata Szadkowska (ZSP Trzcianka), Justyna Łopatko (ZSP Czarnków), Joanna Bajus (ZST Trzcianka), Iwona Bajran (ZS Wieleń), Magdalena Wieczorek (PZS Czarnków), Elżbieta Anioła (ZSP Czarnków).

Dyktando pozwoliło wyłonić laureatów poprawnej pisowni. Mistrzem ortografii w roku 2017 została uczennica Kamila Wojciechowska z Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance; tytuł I wicemistrza zdobyła Weronika Szabelska z Edukacji Lubasz w Lubaszu; natomiast tytuł II wicemistrza otrzymała Kinga Wleklak z Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie. Ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia, które otrzymali: Zuzanna Stepniowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance oraz Jakub Rolnik z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.

Laureaci zmagań ortograficznych nagrodzeni zostali dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi i ciekawymi książkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie.

Starostwu Powiatowemu oraz Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie za przychylność, pomoc i wsparcie w organizacji XVII Powiatowego Konkursu Ortograficznego serdecznie dziękujemy. Natomiast uczestnikom, którzy nie zostali wyróżnieni, nie zostali mistrzami, niech pozostaną miłe wspomnienia, smak dobrego ciastka i, zapewne, marzenia o kolejnym konkursie za rok.

Elżbieta Anioła

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information