sanepid I medilab14.03.2017 roku w Starostwie Powiatowym /sali sesyjnej/odbyło się spotkanie edukacyjne pt.: ,,Zapobieganie zakażeniom w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu oraz w SPA’’.

Doświadczeniem i wiedzą merytoryczną podzieliła się z uczestnikami mgr farm. Barbra Podsadna–Konsultant Naukowy w firmie Medilab. Wśród licznie przybyłych gości: sektora medycznego oraz sektora kosmetycznego /fryzjerów, kosmetyczek, pracowników odnowy biologicznej oraz tatuażystów/ znalazły się również nasze uczennice z opiekunem kosmetologiem Magdaleną Domagała.

Słuchaczki ze szkoły policealnej oraz kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodzie technik usług kosmetycznych miały okazję pogłębić swoją wiedzę na temat higieny, procesów dezynfekcji czy zasad tworzenia procedur higieniczno-sanitarnych z tak ważnej dziedziny, jaką jest bezpieczeństwo pracy w gabinecie kosmetycznym.

Jak wiemy, ryzyko zakażenia związane z zabiegami upiększającymi – tatuaże, piercing, mezoterapia, manicure, pedicure – jest bardzo wysokie. Studia tatuażu, salony kosmetyczne, fryzjerskie i odnowy biologicznej kwalifikowane są jako branża o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych z uwagi na to, że wiele zabiegów tam wykonywanych przerywa ciągłość tkanek skóry. Ryzyko infekcji można ograniczyć poprzez wprowadzenie i stosowanie profesjonalnych procedur higieniczno-sanitarnych w zakresie mycia, dezynfekcji i sterylizacji.

Serdecznie dziękujemy organizatorom: Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Czarnkowie oraz Firmie Medilab za zaproszenie, dzięki któremu wszystkie uczestniczki otrzymają certyfikat oraz materiały edukacyjne, a przede wszystkim bardzo czujnie i z pełnym profesjonalizmem podejdą do przyszłej pracy w tej branży.

Magdalena Domagała