blank

Prelekcja astronomiczna na górce

matz prelekcjaDnia 15 marca 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie odbyła się prelekcja astronomiczna, której tematem przewodnim był dział “Grawitacja”. Spotkaniu przewodniczył Sławomir Matz - autor projektu “Astronomia - już to wiem”, który dostał się do półfinału konkursu E(x)plory.

Projekt ten, to inicjatywa, która obejmuje swoim zasięgiem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Autor zdecydował się pod jego nazwą przybliżyć uczniom podręcznikowe wiadomości o astronomii w sposób nietuzinkowy i bardziej przystępny. Do założeń projektu należy zmiana nastawienia uczniów objętych projektem do astronomii, przybliżenie im dotąd nieznanych aspektów tej niezwykłej nauki i uświadomienie ich o wadze astronomii dla współczesnego świata oraz o możliwościach idących z nią w parze.

Prezentacja została podzielona na etapy, w których Sławomir wprowadził słuchaczy w podstawy astronomii popartej historiami znanych postaci z tej dziedziny. Następnie w przejrzysty i łatwy sposób opowiedział o odkryciach Kopernika, Keplera oraz o geniuszu Newtona. Ukazane w trakcie prezentacji doświadczenia, pozwoliły na zrozumienie, co wspólnego ma działanie grawitacji z ruchem planet wokół Słońca. Bardzo ciekawe okazały się także czarne dziury, które pojawiły się w prezentacji, jako ciekawostki i swoimi właściwościami wywarły wielkie wrażenie.

Blanka Mrówka

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information