Drugie życie

drugia zycie logoPo raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie włączyli się w kampanię „Drugie Życie”, której celem jest promowanie idei transplantacji. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. KampaniaDrugie życiejest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W skali kraju kampaniiDrugie życiepatronują ks. abp Wojciech Polak – Prymas Polski, prof. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Donacji Narządów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Mogłoby się wydawać, że temat transplantacji jest już tak dobrze omówiony, że nie powinniśmy się martwić o świadomość społeczną i poziom wiedzy na ten temat, a w konsekwencji o los pacjentów czekających na przeszczepienie. Patrząc jednak na statystyki, trzeba powiedzieć sobie jasno – edukacja jest stale potrzebna. Dlatego właśnie grupa uczniów z klasy III LG dnia 13 grudnia wzięła udział w szkoleniu, jakie odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładów z zakresu medycznych, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów oraz historii osób, które żyją z przeszczepionym organem.

Ubogaceni wiedzą, przez najbliższe kilka miesięcy, aż do maja 2017 r. młodzi ludzie będą wymyślać i przeprowadzać własne akcje promujące ideę świadomego dawstwa narządów.

Chcemy, by i nasza szkoła była „ambasadorem” tej jakże ważnej i potrzebnej kampanii.

Pedagodzy szkolni