blank

Sławomir Matz wyróżniony na OFAFA 2016

wyr slaw matz 1Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych to wydarzenie, podczas którego wręcza się nagrody i wyróżnienia dla najlepszych filmów astronomicznych z minionego roku. Od dwóch lat wydarzenie to ma miejsce w podkrakowskich Niepołomicach, trwa dwa dni i staje się tym samym integracją nie tylko twórców produkcji, ale również członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
W tym roku uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie dołączył do grona wyróżnionych.

Sławomir Matz „astronom czarnkowskiej Górki” został laureatem wyróżnienia za film o tranzycie Merkurego. Sławek w sposób interesujący przedstawił to niezwykłe widowisko. Odnosząc się do osobistych odczuć i upodobań oraz przy pomocy klimatycznych ujęć pokazał swoim odbiorcom, jak ważne i rzadkie jest to wydarzenie.

Tranzyt Merkurego przypada średnio raz na 11 lat, a ostatni widziany z Polski miał miejsce 9 maja 2016 roku. Dla wielu zjawisko to było pierwszą okazją do zobaczenia Merkurego w akcji, ponieważ na ogół jest to planeta mało przyjazna obserwatorom ze względu na swoją bliskość Słońcu. Ludzie, którzy przegapili moment przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca w maju bieżącego roku na kolejne takie zjawisko poczekać będą musieli do od 3 do 16 lat.

Sławkowi gratulujemy kolejnego sukcesu na skalę kraju.

ZSP w Czarnkowie

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information