Nowocześnie i naukowo o spawaniu

seminarium spawalniczeJak co roku, gościmy wielokrotnie w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. W ostatnim czasie nasi uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kilku spotkaniach dydaktycznych oraz w VIII seminarium „Spawanie metali – wymagania, badania i nowe technologie”. Podczas tych wydarzeń odbywały się także tzw. „drzwi otwarte” Instytutu Politechnicznego tej uczelni.

Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z najnowocześniejszym technologiami i trendami w dziedzinie spajania metali. Nasi mechatronicy brali udział m. in. w prezentacjach i pokazach sprzętu i aparatury spawalniczej, pokazach i konkursach spawalniczych oraz prezentacjach ofert wiodących na rynku krajowym i europejskim firm, produkujących sprzęt, aparaturę i materiały stosowane w spawalnictwie. Ponadto swą ofertę prezentowały firmy produkujące odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej dla spawaczy. Uczniowie uczestniczyli w wybranych przez siebie wykładach dotyczących m. in. nowoczesnego spajania materiałów inżynierskich, automatyki i robotyki w procesie spajania materiałów, wymagań jakie stawiają spawaczom krajowe i europejskie normy oraz w wykładzie dotyczącym nowoczesnej ochrony przed korozją jaką jest cynkowanie ogniowe.

Organizatorem spotkań dydaktycznych i seminarium byli – Zakład Inżynierii Mechanicznej i Transportu Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Pile, Koło Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile oraz Koło Spawalników Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Pile.

Spotkania oraz seminarium były dla uczniów źródłem wielu cennych doświadczeń oraz okazją do zapoznania z najnowocześniejszą technologią spawalniczą. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 3 M4. Opiekunami byli nauczyciele Artur Kopka i Jarosław Bukowski.

ak