O mechatronice w elektroenergetyce

enea logoJak wielokrotnie informujemy Państwa, nauka w naszej szkole bardzo często wiąże się z praktycznymi wyjazdami edukacyjnymi. Tym razem nasi mechatronicy z 3 M4 wraz z nauczycielami Waldemarem Oltmann i Arturem Kopka odwiedzili zakład elektroenergetyczny aby poznać aspekty jego pracy oraz zaobserwować rolę mechatroniki w jego funkcjonowaniu.

Dnia 25 listopada 2016 roku odbyła się dydaktyczna wycieczka do Enea Operator – Rejon sprzedaży usług dystrybucji w Wałczu. Enea jest wiodącym dostawcą i operatorem w branży energetycznej. Z relacji menedżerów wynikało, że historia spółki Zaczęła się w 1904 roku w Poznaniu. Prąd o napięciu 110 kV wytwarzały wówczas 3 silniki gazowe. Dziś spółka skupia wiele elektrowni i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w indeksie WIG20. Dzięki ciągłym inwestycją i modernizacją Enea zamierza w przyszłym roku zwiększyć moce wytwórcze o 1075 MWe.

Rejon sprzedaży usług dystrybucji w Wałczu stanowi istotny element całego łańcucha od wytworzenia do dostarczenia energii elektrycznej odbiorcy. Nasi uczniowie mieli okazję obserwacji pracy tej jednostki oraz jej zwiedzenia z fachowym przewodnikiem Panem Gerardem Falgowskim. Według niego wspomniane procesy modernizacyjne wymagają zastosowania wielu systemów mechatronicznych, których pracę mieliśmy okazję zaobserwować. Po zwiedzeniu całego zakładu mechatronicy mieli okazję do zadania cennych pytań Panu Gerardowi oraz innym pracownikom Firmy Enea. Nawiązały się ciekawe dyskusje, które zaowocowały wieloma dodatkowymi pokazami i symulacjami mechatroniki i automatyzacji w procesach przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

Wycieczka była źródłem wielu cennych doświadczeń i sposobem na weryfikację i ugruntowanie dotychczas zdobytej wiedzy. Nauczyciele i uczniowie składają serdeczne podziękowania dla władz spółki za umożliwienie zwiedzenia zakładu.

wo i ak