blank

Twarze, maski, gesty, słowa….

twarze maskiWarsztaty teatralne i dziennikarskie dla młodzieży efektem współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance

           

Od drugiego tygodnia września wystartowaliśmy z zajęciami: teatralno – wokalnymi „Twarzą w twarz”, teatralno – recytatorskimi „Słowo i gest” oraz dziennikarskimi „Słowa na wolności”. W zajęciach, organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance, uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie. Instruktorami są nauczycielki języka polskiego: Justyna Łopatko, Mirosława Kunysz i Hanna Karcz-Sowińska.

            Warsztaty dziennikarskie „Słowa na wolności” prowadzone są przez Hannę Karcz-Sowińską, nauczyciela języka polskiego. Są to cotygodniowe spotkania, w których uczestniczą uczniowie: Paulina Czech, Paulina Frankowska, Agata Góral, Patrycja Jakubek, Aleksandra Jeziorna, Barbara Kalicka, Maja Maciejewska, Joanna Nowacka, Paulina Mądrawska, Julia Oltmann, Julia Strakowska, Agnieszka Szefer, Jowita Wylegała, Weronika Czaplewska, Tomasz Helwich i Weronika Żak. Zajęcia realizowane są na podstawie programu autorskiego, który został tak skonstruowany, by rozbudzać zainteresowania dziennikarskie młodzieży, inspirować do aktywności twórczej oraz uczyć samodzielnego i krytycznego myślenia. Program stwarza możliwość rozbudzenia w uczniach pasji, zdobycia nowej wiedzy i umiejętności oraz praktycznego ich wykorzystania dzięki wydawaniu gazety szkolnej, której pierwszy numer ukaże się na początku listopada i będzie stanowił zobrazowanie efektów pracy młodych dziennikarzy.

           W warsztatach teatralno – wokalnych „Twarzą w twarz” prowadzonych przez Justynę Łopatko biorą udział uczniowie : Monika Kordy, Kamil Januszkiewicz, Zuzanna Oleszak, Sylwia Rzysko, Filip Skibiński, Jan Zawierucha, Dominika Chodzyńska, Sara Pszeniczna, Jagoda Dreczka, Monika Stefaniak i Monika Nowińska. Autorski program warsztatów ma na celu rozwijanie talentów aktorskich i wokalnych uczestników, którzy uczą się: panować nad stresem, świadomie kontrolować oddech i głos, improwizować, pracować nad interpretacją sztuki, pisać scenariusz, analizować tekst sztuki i znajdować znaczenia pozasłowne, a przede wszystkim dobrze się bawić na scenie i znajdować satysfakcję w efektach swojej ciężkiej pracy. Pierwszy występ grupy odbył się 13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej w ZSP w Czarnkowie. Grupa wystawiła scenki przedstawiające szkołę dawniej i współcześnie. W części I wystawiono słynną scenę języka polskiego z powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza na podstawie samodzielnie opracowanego scenariusza. W części II zaprezentowano wizję współczesnej lekcji języka polskiego według autorskiego pomysłu członków grupy. Przedstawienie łączyło elementy dramatyczne, taneczno – wokalne i wizualne. Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i pokazali swój artystyczny kunszt, czego świadectwem był pozytywny odbiór widzów i doskonałe recenzje po występie.

           „Słowo i gest” to zajęcia teatralno-recytatorskie prowadzone przez Mirosławę Kunysz, nauczycielkę języka polskiego. Dla uczniów biorących udział w tych cotygodniowych zajęciach ma to być przede wszystkim czas relaksu, dobrej zabawy, ale też okazja do rozwijania wyobraźni, wrażliwości i inwencji twórczej oraz uzdolnień aktorskich i recytatorskich, a także okazja do przygotowania się do odbioru sztuki teatralnej. O tym, że uczniowie naprawdę dobrze się bawią, zmagając się z łamańcami językowymi czy grając scenki teatralne, miała okazję przekonać się Pani dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance, która obserwowała jedne z takich zajęć. Agnieszka Bak, Angelika Berlik, Anna Napierała, Szymon Norkowski, Jakub Nowacki, Natalia Skwierczyńska, Michała Sobota, Roksana Chmura, Kornelia Nowowiejska, Diana Ryżek, Szymon Szorcz, Estera Wicher oraz Natalia Cieślak mieli już okazję czytać w Bibliotece Pedagogicznej w Czarnkowie „Quo vadis” H. Sienkiewicza, a w ramach Grzybobranek Lirycznych w Bibliotece Miejskiej uczestniczyć w spotkaniu z poetą Pawłem Kuszczyńskim i czytać jego wiersze. Przed grupą jeszcze wiele atrakcji – m.in. wizyty w teatrach czy przygotowanie spektaklu dla przedszkolaków.

            Mamy nadzieję, że zajęcia zainspirują młodzież do rozwijania swoich talentów.

           Opiekunowie grup

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information