blank

Z ERASMUSEM + w Mainz

erasmus mainzNauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, w ramach programu ERASMUS + uczestniczyli w Job Shadowingu w Mainz.

Program Erasmus+ zapewnienia krajom biorącym udział w przedsięwzięciu wsparcie w dziedzinie wykorzystania zasobów społecznych, jak również propagowania idei kształcenia ustawicznego. Podczas pobytu w Mainz, nauczyciele zapoznali się z rozwiązaniami, które od wielu lat stosowane są w dualnym systemie kształcenia u naszych zachodnich sąsiadów. Każdy dzień przynosił nowe doświadczenia oraz przekonanie, że warto uczyć się od innych, aby móc wpisać się w powiedzenie Hansa Zeiera „Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie”.

Jednym z trzech podmiotów odpowiedzialnych za kształcenie uczniów w Niemczech jest szkoła. W Mainz: Berufsbildende Schule 3. W jednostce tej uczy się 3200 uczniów, w wielu potrzebnych na lokalnym rynku pracy zawodach. Godne naśladowania jest podejście pracodawcy oraz uczniów odbywających praktyki w SCHOT AG (miejscowy zakład pracy). Obie zainteresowane grupy charakteryzowało duże zaangażowanie kształceniem oraz ogromne zaufanie wobec siebie. Każdy uczeń jest świadomym elementem procesu dydaktycznego, odpowiedzialnym za poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy.

Uczestnicy wyjazdu byli gośćmi w IHK (Industrie- und Handelskammer für Rheinhessen). Jest to instytucja odpowiedzialna za organizację praktycznej nauki zawodu oraz przeprowadzanie egzaminów zawodowych. Ta wizyta upewniła uczestników Job Shadowingu, że system kształcenia dualnego jest skuteczny i warto skorzystać z doświadczeń innych przy kształtowaniu postaw i umiejętności młodych ludzi.

Był też czas na wnioski i podsumowanie. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie przyznają, że jest to nowe, wartościowe i będące bodźcem do zmian doświadczenie, które pozwoli zmodyfikować i rozwinąć własny warsztat pracy.

A.K
M.M-S

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information