blank

Półcieniowe zaćmienie Księżyca już za nami!

moon1Wraz z dniem 16 września 2016 roku nad naszymi głowami doszło do jednego z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych tego lata. Księżyc został przyćmiony przez półcień Ziemi tracąc nieco na swoim blasku, a wszystko to oczywiście było w pełni obserwowalne z terenów Polski.

Zjawisko rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami około 18:54 jeszcze przed wschodem naszej dziennej gwiazdy. Wraz z kolejnymi minutami Księżyc zaczął się jednak wynurzać spod horyzontu przebijając się przez powłokę chmur nad horyzontem. Niestety w pierwszej fazie zjawiska warunki były niezbyt sprzyjające, ponieważ tarcza Księżyca znajdowała się za chmurami, ale na szczęście w późniejszym czasie wszystko uległo zmianie.

Po godzinie 20:00 srebrny glob był już tak wysoko, że wcześniej wspomniane chmury nie były w stanie go dosięgnąć. Na jego tarczy coraz mocniej uwidaczniał się półcień rzucany przez Ziemię. Całość postępowała aż do godziny 20:53, kiedy całe zjawisko sięgnęło poziomu kulminacyjnego.W czasie fazy maksymalnej było widać subtelny kontrast pomiędzy górną częścią tarczy Księżyca, która była ciemniejsza, a spodnią, która z kolei świeciła jaśniej. Mój opis znajduje swoje odzwierciedlenie w wykonywanych zdjęciach. Rzeczywiście miniona pełnia wyglądała nieco inaczej niż wszystkie inne.

Przez jakiś czas stałem ze sprzętem na boisku wiejskim w Gębicach licząc na zainteresowanie, które się później okazało - było znikome. Po fazie kulminacyjnej postanowiłem przenieść się na własne podwórko skąd przy wykorzystaniu stałego łącza internetowego prowadziłem transmisję internetową. W przeciwieństwie do obserwacji fizycznych te internetowe cieszyły się wysoką frekwencją.

SŁAWOMIR MATZ

Link do nagrania z transmisji:

 

filmy

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information